www.elkimlighting.pl

nowoczesne systemy oświetlenia

Najczęściej zadawane pytania:

Jak dobrać zamiennik LED w miejsce tradycyjnej lampy?

Należy odczytać moc zainstalowanej żarówki i podzielić tę wartość przez 8, następnie wybrać zamiennik LED o tej mocy. Przykład: Aby zamienić lampę o mocy 100W należy użyć lapy LED o mocy nie mniejszej niż 13W.

 Czy światło emitowane przez lampę LED jest takie samo jakie daje zwykła żarówka?

Jest podobne i podobnie oświetla powierzchnię, jednak z uwagi na zupełnie inny mechanizm wytwarzania wiązki świetlnej różni się nieco od zwykłych żarówek. Światło LED jest jednorodne, bardziej jaskrawe i lepiej doświetla powierzchnię. Lepiej oddaje również barwę elementów oświetlanych dlatego znakomicie sprawdza się w sklepach jubilerskich.

Czy lampa z większą ilością LED jest mocniejsza?

Nie ma takiej reguły. By zmieścić większą ilość diod led w obudowie halogenowej producenci stosują mniejsze diody, które po prostu słabiej świecą. Jedynym parametrem, który informuje jak mocno świeci dana żarówka jest ilość lumenów.

Jak długo może świecić lampa LED?

To zależy od jakości zastosowanych diod. Teoretycznie dobrej jakości diody mogą świecić nawet 100 000 godzin. Należy jednak zaznaczyć, że sprawność świecenia diody z czasem maleje. Po 50 tysiącach godzin (w przypadku kiepskiej jakości diod po ok. 20 000 godzin) ilość emitowanego światła zmniejsza się o połowę. Lampy LED oferowane przez naszą firmę charakteryzują się żywotnością na poziomie 50.000h.

Co to jest barwa światła?

Barwa światła jest to subiektywne odczucie w jaki sposób widzimy światło.

Temperatury typowych źródeł światła

2000 K – światło świecy i lampy naftowej

2800 K – żarówka wolframowa, w typowych warunkach, którą wszyscy postrzegamy jako dającą światło ciepłobiałe i bardziej żółte od naturalnego dziennego (wcześniej za wartość typową dla żarówek podawano 2500 K)

3200 K – LEDowa barwa ciepło biała. Odcień lekko żółty idealnie pasuje do wieczornego relaksu.

3300-4000 K – LEDowa barwa neutralnie biała. Jest to kompromis pomiędzy barwą ciepłą i zimną.

5000-6000 K – światło typowo dzienne opisywane jako LEDowa barwa biała zimna. Jest to barwa typowa dla biur (nie męczy wzroku, idealna do pracy)

Jaki kolor wybrać - biały zimny czy biały ciepły?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego co chcą Państwo oświetlić. Zimny odcień jest to barwa światła zbliżona do światła dziennego, biały ciepły natomiast jest lekko żółty i jest zbliżony do światła normalnych żarówek. Naszym zdaniem (czyli to co preferują nasi pracownicy ELKIM LIGHTING nowoczesne oświetlenie Poznań) jako główne światło można użyć światła neutralnego (wersja pomiędzy ciepłą a zimną - należy się jednak przyzwyczaić do tej specyficznej dla większości osób barwy) natomiast jako światło dekoracyjne do oglądania telewizji czy podczas romantycznego wieczoru zdecydowanie polecamy barwę ciepłą. Należy jednak pamiętać aby nie dobierać dwóch różnych barw światła w lampach, które będą świeciły w tym samym czasie. Poza powyższym należy również wziąć pod uwagę styl pomieszczenia oraz kolor ścian i wyposażenia np. nowoczesne wnętrze z czarnymi, szklanymi meblami i białymi ścianami - polecamy barwe neutrealną lub zimną.

 
Co bardziej opłaca mi się wybrać: lampy tradycyjne czy LEDowe?

Lampy LED są nieco droższe w zakupie, jednak zdecydowanie ograniczają opłaty za zużycie energii elektrycznej. Należy jednak zaznaczyć, iż nasze lampy, wyposażone w moduły LED, oferowane są w cenach zbliżonych do lamp halogenowych, tej samej klasy, oferowanych przez innych producentów.  Lampa przeznaczona do oświetlenia dużego pomieszczenia, wyposażona w diody LED ma moc około 25W, podczas gdy tradycyjna lampa o takim zastosowaniu będzie generowała około 180-240W. Należy dodać, że przy diodach LED można wybrać pożądaną barwę światła, dostosowując ją do własnych wymagań. Bez wątpienia diody LED dają możliwości większego dopasowania do Twoich potrzeb, a także zaoszczędzenia na energii elektrycznej, jednak niezwykle ciekawe wzornictwo sprawia, że także lampy tradycyjne oferowane przez naszą firmę doskonale spełnią Twoje wymagania.

 

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania to zapraszamy do kontaktu na www.dekolamp.pl gdzie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.